Krajowy System Kwalifikacji
Zmiany na rynku pracy, rozwój technologiczny, nowe idee, inne procesy modernizacyjne, a także integracja Unii Europejskiej oraz procesy demograficzne sprawiają, że każdy w ciągu swojego życia będzie musiał stawiać czoła nowym wyzwaniom. To zaś stwarza konieczność uczenia się przez cale życie, rozwijania i uaktualniania posiadanych umiejętności, uzupełniania wiedzy, nabywania nowych kompetencji.
Naprzeciw tym zmianom wychodzi nowe podejście do procesu uczenia się. Z jednej strony nowy sposób opisywania szeroko rozumianej edukacji – poprzez efekty uczenia się, z drugiej – konieczność reagowania na zmiany na rynku pracy w toku całego życia człowieka wymusza lepsze dopasowanie do naszych potrzeb systemów szkolenia i kształcenia, otwarcia się na równoważne traktowanie rozmaitych ścieżek edukacyjnych, stworzenie dostępnych, elastycznych ofert inwestowania w nasz rozwój osobisty i zawodowy. Tylko skuteczne inwestowanie w kapitał ludzki w ramach systemów kształcenia i szkolenia i systemu nieformalnego zapewni dalszy rozwój cywilizacyjny Unii Europejskiej, w tym także Polski.
By zaspokoić te oczekiwania i potrzeby, żeby ułatwić ludziom rozwój zawodowy i osobisty, w tym zamianę wiedzy, umiejętności oraz kompetencji w dyplomy uznające kompetencje, by nasze kwalifikacje były zgodne z potrzebami rynku pracy i by umożliwić porozumienie się rozmaitym systemom edukacji oraz stworzyć klarowne opisy kwalifikacji, powstała koncepcja Europejskich Ram Kwalifikacji.
Idea ta pojawiła się w 2004 r., w ślad za nią poszły Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskich Ram Kwalifikacji dla Uczenia się przez Całe Życie z 23 kwietnia 2008 r. oraz decyzja konferencji ministrów szkolnictwa wyższego UE z 2005 r., zgodnie z którą kraje uczestniczące w Procesie Bolońskim powinny wdrożyć Ramy Kwalifikacji dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. W końcu – Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady w z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie ustanowienia europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET).
Celem projektu Europejskich Ram Kwalifikacji jest ułatwienie porównywania kwalifikacji zdobywanych w różnym czasie, miejscach i formach, lepsze dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, a w efekcie wzrost mobilności pracowników, wypromowanie i ułatwienie uczenia się przez całe życie.
O Polskiej Ramie Kwalifikacji przeczytasz na stronie IBE
O naszym udziale w Małopolsce przeczytasz w zakładce PROJEKTY